Frankó Endre Puma

elhurcolva-teljes-film-magyarul-indavideo

Először a 101/6. Kölyök századhoz, Messzer átképzésre, majd 1945. februárjában a 101/3. Drótkeféhez. Első bevetéséig csak 6 óra 10 percet repült 109-el! Néhány bevetés után az ezredből újra 3 százados osztály lett és a fiatal tapasztalatlan pilótákat köztük Endrét is tartalékba helyezték. Lévay "Szőr" viszont pilótákat keresett a 102-es csatarepülőkhöz. Endre néhány társával együtt jelentkezett, de mire újra repülhettek volna, az osztály elvesztette az összes gépét. 1945. május 5-én az ezreddel együtt hadifogságba esett. karácsonyára már itthon volt. Először segédmunkás, majd épület- és műbútorasztalos segédlevelet szerez 1947-ben. Közben újrakezdi a vitorlázást, majd motoros oktatóként dolgozik több helyen is. 1950-ben Békéscsabán az első oktatóképző iskola tanára, majd a Ganz gyári repülőklub hivatásos motoros repülő-oktatója, ahonnan néhány hónap múlva váratlanul kirúgták. Következett a Felvonójavító- majd a Felvonógyár, ahol műszaki rajzolóként dolgozott. 1948-ban nősült, első felesége 9 hónap után meghalt.

  • Felhők felett: A legendás "Puma" vadászpilóta osztag tagjai tartottak előadást Csilizpatason - Körkép.sk
  • Frankó endre puma v
  • Frankó endre puma logo
  • Elhunyt a II. világháború legendás Puma századának utolsó tagja - Blikk
  • Frankó endre puma 2017
frankó endre puma den

Háború Művészete magazin

Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalára kitett videóban búcsúzott a kilencvenhét esztendős korában elhunyt Frankó Endre nyugállományú főhadnagytól, a 101. Puma Honi Légvédelmi Vadászrepülő Osztály utolsó, harcban is bevetett pilótájától. A kormányfő a Pumák jelmondatát posztolta ki közösségi oldalára: "Vezérünk a bátorság, kísérőnk a szerencse. " Az Index megírta, alacsony áthúzással tisztelgett a Magyar Honvédség három JAS 39 Gripenből álló köteléke a Duna budapesti szakasza felett szombaton, nem sokkal 12 óra után. A Gripenek háromszáz méter magasan haladtak el a főváros felett a Csepel-sziget felől a Duna felett egészen az Árpád híd budai hídfőjéig, ahonnan északi irányban elhagyták a város légterét.

2020. 12. 30. 19:31 A II. világháború legendás alakulatában harcoló katona 97 éves volt. Frankó Endre 1923. szeptember 3-án született Egerben. Öten voltak testvérek, hárman fiúk. Mindhárman repülők lettek. 1939-ben kezdte a repülést Zöglinggel. 1942-ben érettségizett Egerben. Jelentkezett a Repülő Akadémiára, ahová még ebben az évben bevonult. 1944. augusztus 20-án avatták hadnaggyá. Szeptember 15-én csatarepülő tanfolyamra küldték Debrecenbe. A front közeledte miatt áttelepültek Pápára. Kiképzést és gépet itt sem kapott. A kelleténél többet panaszkodott és ezért néhány társával egyetemben áthelyezték a Szent László hadosztályhoz. Várpalotán kapott gyalogos kiképzést, majd az első bevetés előtt nem sokkal, november 30-án végül áthelyezték a Pumákhoz. Frankó Endre | Fotó: Facebook A háború után többféle szakmában is kipróbálta magát. Volt motoros repülő-oktató és műszaki rajzoló is. Később felvették a Műszaki Egyetem gépészmérnöki karának levelező tagozatára, ahol 1962-ben dipolmázott.

  1. Kőműves derékszög meres.html